Bieżące wydarzenia,  Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego,  Zdjęcia

Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego – muzycznie w stylu kociewskim

Ponad 300 młodych artystów z trzech powiatów wzięło udział w XIII edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego.

Cieszę się, że po dwóch latach mogliśmy się spotkać i przeprowadzić sprawnie wszystkie etapy festiwalu przy zaangażowaniu różnych instytucji kultury z Tczewa i Starogardu Gdańskiego. Potrafimy zachować jako Kociewiacy swoją odrębność etniczną i kulturową, ale jednocześnie wiemy, że jesteśmy na Pomorzu i mamy również innych sąsiadów, jak Kaszubów i Borowiaków. Festiwal ma łączyć tradycję z nowymi trendami w kulturze. Duże podziękowania należą się dzieciom i młodzieży, że podtrzymują tradycję regionalną, pamiętają o twórcach i jednocześnie promują własną twórczość  – powiedział Janusz Landowski, prezes TMZT.

– Dziękuję za organizację XIII Festiwalu Twórczości Kociewskiej. To impreza promująca Kociewie, dorobek twórczy regionalistów i piękno naszej tradycji. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością, gromadząc miłośników Kociewia w różnym wieku – gratulował Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa.

Na scenie zaprezentowali się wybrani laureaci konkursu (kategoria recytacje):

– Wiktoria Sawczuk ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tczewie,

– Patrycja Golimowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim,

– Maria Gosz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu,

– Liliana Uhlenberg z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim,

– Szymon Szachta z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie,

– Joanna Zalewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie,

– Elżbieta Kaleta z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie,

– Lena Majka ze Starogardu Gdańskiego.

Festiwal uświetniły swoim występem dzieci z przedszkola nr 8 w Tczewie inscenizacją „Boży Grajek” autorstwa Romana Landowskiego.

W tym roku dzieci i młodzież  przedstawiały swoje artystyczne zdolności w 7 kategoriach:  recytacje poezji i prozy,  inscenizacje i programy słowno -muzyczne, prace plastyczne, juwenilia literackie, utwory wokalne oraz fotografia. Prace młodych artystów można było zobaczyć na ekranie podczas prezentacji przed uroczystością, a także są dostępne na stronie Fabryki Sztuk.

W festiwalu uczestniczyło 314 wykonawców, którzy przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem 132 opiekunów. Reprezentowanych było 56 placówek z trzech powiatów kociewskich (tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego):

– 7 przedszkoli

– 31 szkół podstawowych

– 13 szkół ponadpodstawowych

– 5 placówek kulturalno-oświatowych

Zgłosiło się:

– 155 uczestników z powiatu tczewskiego

– 142 z powiatu starogardzkiego

– 17 z powiatu świeckiego

Oceniono:

– 15 młodzieńczych prac literackich

– 63 prace plastyczne

– 87 prezentacji recytatorów (ze Starogardu Gdańskiego, Świecia i Tczewa)

– 5 programów słowno-muzycznych

– 3 inscenizacje

– 11 utworów wokalnych

– 27 prac fotograficznych

W drugiej części festiwalu odbyła się promocja książki Romana Landowskiego pt. „Podania, baśnie i legendy z Kociewia, Kaszub, Borów Tucholskich…”. Publikacja książkowa wraz z audiobookiem jest rezultatem projektu dofinansowanego przez Miasto Tczew i Powiat Tczewski. O książce opowiedzieli Aleksandra Kęprowska z telewizji Tetka i Radia Tczew, Krzysztof Korda Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i przedstawiciel wydawcy Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, prof. Maria Pająkowska –Kensik, regionalistka i recenzentka książki oraz Janusz Landowski prezes TMZT, koordynator projektu. W publikacji znajduje się 51 utworów, wśród których zamieszczono wersje tekstów autorskich dotąd niepublikowanych.

Na zakończenie wieczoru wystąpiła Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore. Koncert rozpoczęto utworem  „Czekając na wypogodzenie” z płyty Zimowe sny z 2010 r. do słów Romana Landowskiego.

Głównym organizatorem i koordynatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, przy współpracy: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Fabryki Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Patronatem wydarzenia byli: Ryszard Świlski Senator RP, Agnieszka Pomaska i Kazimierz Smoliński Posłowie na Sejm RP, Małgorzata Bielang Pomorski Kurator Oświaty, Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego, Piotr Całbecki  Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego oraz starostowie powiatów kociewskich: Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski, Kazimierz Chyła – Starosta Starogardzki, Barbara Studzińska – Starosta Świecki, Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczewa, Janusz Stankowiak – Prezydent Starogardu Gdańskiego, Krzysztof Kułakowski – Burmistrz Świecia.

Festiwal Twórczości Kociewskiej otrzymał dofinansowanie ze środków Gminy Miejskiej Tczew oraz Powiatu Tczewskiego.